Současný životní styl a nároky na zrak, které jsou s ním spjaté, mají vliv na zvýšené procento výskytu očních vad u dětí. Díky tomuto životnímu stylu děti dávají více přednost digitálním zařízením před pohybem venku nebo klasickému čtení knihy. Vedlejší roli pak hraje dědičnost, chování a kvalita životního prostředí. Při takovém tempo se odhaduje, že do roku 2050 bude krátkozrakostí postižena více než polovina světové populace.
CO JE TO MYOPIE NEBOLI KRÁTKOZRAKOST?
Krátkozrakost se velmi zjednodušeně vyznačuje špatným viděním do dálky. Nejčastější příčinou je nadměrná velikost oka. Myopické oko je delší než by mělo být a paprsky, které vytvářejí obraz, nedopadají na sítnici, ale před ni. Na sítnici pak vzniká neostrý obraz. Nekorigovaná myopie ztěžuje soustředění na práci ve škole a dosahování uspokojivých zážitků při hře.
PREVENCE MYOPIE
Díky špatnému zraku může být také narušen přirozený vývoj dítěte. Pokud myopie zůstane u dětí neléčená, může zvýšit riziko očních onemocnění (glaukom, makulární degenerace, odchlípení sítnice) v pozdějším věku. Nejzákladnější prevencí je tedy návštěva optometristy, který proveden vyšetření zraku, odhalí případné oční vady a doporučí komplexní řešení. Dále pak samozřejmě prospěje omezení doby strávené u digitálních zařízení, častý pobyt venku a především možnost dopřát vašemu zraku dostatečný odpočinek.
JAK ZABRÁNIT RŮSTU MYOPIE
V případě, že byla krátkozrakost odhalena, jedním z řešení jsou inovativní brýlové čočky MiYOSMART. Dvouleté klinické hodnocení ukázalo, že kromě korekce myopické refrakční vady, čočky MiYOSMART s technologií D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments) zpomalují progresi krátkozrakosti v průměru o 60 % a zastavují progresi krátkozrakosti u 21,5 % případů2, čímž dlouhodobě chrání zrak a pohodu dětí.